Forfatteren Édouard Louis kommer til Norge i september
Forfatteren Édouard Louis kommer til Norge i september

NOTERT

Forfatteren Édouard Louis kommer til Norge i september

Han skal stå på scenen som skuespiller for aller første gang i Norge, samtidig som sjuende og siste bok om hans egen familie utgis på norsk

Publisert

– Norske lesere har flokket seg om Édouard Louis helt siden Aschehoug utgav hans «Farvel til Eddy Bellegueule» i 2015. Hans romaner om klasse, vold, homofobi, makt og samfunn, samtlige med utgangspunkt i forfatteren og hans families liv, vil bli stående som et av vår tids mest toneangivende og omdiskuterte litterære prosjekter. Louis er lest og hyllet verden over, og har inspirert en rekke unge forfattere, blant dem Thomas Korsgård og Nikolai Torgersen, selv om han selv kun har rukket å bli 32. Vi gleder oss stort til å ta imot ham i Norge i september, sammen med Det Norske Teatret og Litteraturhuset i Oslo, sier Annette Orre, sjefredaktør for oversatt litteratur Aschehoug.

Den franske verdensstjernen er æresgjest ved Fosse-festivalen ved Det Norske Teatret, der han også vil stå på stå på scenen, i stykket Qui a tué mon père/Kven drap far min. Romanen ble iscenesatt av Thomas Ostermeier for Schaubühne i 2021, og har siden turnert de store teaterhusene over hele Europa. Louis deltar også på flere arrangementer hos Litteraturhuset i Oslo. 21. august lanseres også hans sjuende bok om hans egen familie, Kollaps, som handler om Édouards bror.

Powered by Labrador CMS