Mattilsynet: 63 nye bønder brøt dyrevelferdsregler i fjor – kraftig økning
I fjor havnet 63 nye personer på Landbruksdirektoratets verstingliste for vanskjøtsel og lovbrudd ved dyrehold. Totalt er det over 400 på lista.
Personer som havner på lista, er enten tvunget til å avslutte sitt dyrehold, blir ilagt helt eller delvis forbud mot å ha dyr, eller blir definert som et kronisk dårlig dyrehold (KDD), melder Nationen.
Fra 2023 til 2024 er det en økning i antall dyrehold med regelbrudd på 65 prosent, fra 38 til 63 tilfeller. Mattilsynet skal avdekke vanskjøtsel og lovbrudd og er usikker på hva som har ført til økningen.
– Det kan være mange grunner til det, og det er derfor vanskelig å si noe konkret om. Men én av grunnene kan være at Mattilsynet har jobbet mer systematisk med oppfølgingen av det som kalles kronisk dårlige dyrehold de siste årene, skriver avdelingsleder for landdyr Jarle Bergsjø i en epost.
Mattilsynet frykter dessuten mørketall.
– Vi vet at det til enhver tid er dyrehold vi ikke har mulighet til å følge opp enten fordi vi ikke har ressurser til det eller vi ikke vet om dem, sier Bergsjø.
Mattilsynet oppfordrer folk til å varsle Mattilsynet hvis de kjenner til dyr som lider.
Nylige artikler
Danske sosialdemokrater gjorde sitt dårligste valg på over 100 år
Kommunetoppens knallharde dom: «Generalistkommune-prinsippet er avlyst»
Politifolk får 200.000 ekstra for å jobbe i Finnmark
Unge menn ser på 52-åringer som gamle
Realpolitikk i nobelprismottaker Henry Kissingers ånd?
Mest leste artikler
Cathrine Løchstøer om belgisk kongefamilie på Norges-besøk: Populær monark i et delt Belgia
Lykkebarometer 2026: Hva gjør nordmenn lykkelige?
Regjeringen vil endre overtidsregler for deltidsansatte: Ideologisk kamp i vente
Kunstig intelligens: Økt produktivitet uten bunnlinjegevinst
Norsk kommunesystem uten retning: Ekspert advarer mot sammenbrudd