

Notiser
Sjelden har en norsk spillefilm fått så mye omtale før premieren som dramakomedien «Perleporten». Fredag inntar den norske kinosaler.
– Etter så lang tid med jobb er det deilig endelig å kunne slippe den fri, sier Jonas Matzow Gulbrandsen til NTB i kjølvannet av pressevisningen.
«Perleporten» utspiller seg på hjemmebanen hans i Kristiansand. I sommer gikk flere bypolitikere ut og advarte mot filmen, på bakgrunn av en kort trailer. Konteksten er at handlingen ligger tett opptil kontroversielle hendelser rundt forrige lokalvalg, da Facebook-siden «Sørlandsnyhetene» provoserte.
I «Perleporten» heter motstykket «Nyheter fra Sørlandet». Gulbrandsen starter med å fylle lerretet med de klassiske ordene «Basert på en sann historie», uten at han vil utdype muntlig hva han mener er sant.
– Da kommer vi inn på selve metaaspektet ved filmen, og det kan vi ikke gå inn på, hevder han. – Da må jeg avsløre ting, og det vil jeg helst unngå. Jeg vil ikke «reveale» noe før folk får sett filmen. Folk må gjøre seg opp sin egen mening, fortsetter den ordknappe regissøren som debuterte med «Skyggenes dal» i 2017.
– Hvordan har du selv opplevd bråket rundt «Perleporten»?
– Jeg synes det har vært interessant og egentlig overraskende, spesielt i forhold til diskusjonen om ytringsfrihet. Det hadde vi ikke sett for oss i demokratiet Norge i 2023. Men jeg synes det er fint at resten av landet er blitt kjent med Sørlandet, og kanskje på en ny måte.
– Tidligere denne måneden anmeldte dere trusler. Hva er status der?
– Den saken ble henlagt, så det har vi ikke tenkt så mye over. Vi fortsetter å lage film uansett.
Gulbrandsen presiserer imidlertid at det også har vanket mange støtteerklæringer til filmen som er realisert utenfor filminstituttsystemet.
– Jeg føler det har vært veldig mye støtte rundt prosjektet generelt. Jeg tror at folk er positive til å lage samfunnskritisk film i Norge. Det trengs.
Ikke minst har han hatt god drahjelp foran kamera, der han har brukt en stor bukett amatørskuespillere. Mens Morten Løge spiller hovedskikkelsen som tidvis minner mistenkelig om regionalkjendisen Einar Øgrey Brandsdal, er profiler som journalist Kjersti Løken Stavrum og førstelektor Erik Mustad mobilisert i biroller.
– Det var viktig for meg å bruke alt som finnes av interessante karakterer, for å få et autentisk miljø. Vi brukte veldig lang tid på castingen. Gøy at så mange stilte opp, sier Gulbrandsen.
«Perleporten» plasserer seg et sted mellom bibel- og pengebeltet, med robotgressklipper på hver forstadspyntelige plen og kake til kaffen. Tittelen skriver seg fra nøkkelfigurens møte med høyere makter idet han nesten omkommer. Etter å ha sett lyset slår han seg opp som internettmillionær med særlig interesse for romfolkets situasjon.
– Forbrukskritikken er til å ta og føle på. Hva består samfunnskritikken i ellers?
– Jeg håper alle som ser filmen, gjør sin egen tolkning. Jeg kan ikke si hva den skal være.
– Hvilken effekt, hvis noen, tror du «Perleporten» vil få på høstens valg?
– Det er umulig å si. Jeg håper folk ser filmen, og at den skaper noen refleksjoner på flere plan. Sånn er det alltid når jeg lager film: Jeg lar det være opp til publikum å tolke den.
– Hvorfor det så viktig for deg?
– Det er noe av premisset for kunsten. Kunstneren skal ikke legge for mange føringer. Det får være opp til publikum å tolke verket.
– Hvor går veien videre for Jonas Matzow Gulbrandsen?
– Nå planlegger jeg neste prosjekt, som blir fra en enda mørkere krok i Norge. Ja, jeg går inn i den mørkeste kroken. Det gjenstår å se om Filminstituttet støtter meg. Det vet man jo aldri, sier Gulbrandsen – og konkluderer på karakteristisk vis overfor NTB:
– Mer enn det kan jeg ikke si.