Northern Stories slår ny omsetningsrekord i 2024

NOTERT

Northern Stories slår ny omsetningsrekord i 2024

Northern Stories økte omsetningen fra 10,2 til 15,8 millioner kroner i 2024. Agenturet ble også kåret til årets gasellebedrift av Dagens Næringsliv

Publisert

Northern Stories har befestet sin posisjon som Norges største uavhengige litterære agentur etter sitt åttende driftsår, med en rekordvekst på over 50 prosent i 2024,  skriver Bok365.

Agenturet har oppnådd Gaselle-status, noe som bekrefter at det er mulig å kombinere vekst og lønnsomhet i kultursektoren, sier Astrid Dalaker. Til tross for en omsetning på 15,8 millioner kroner, går 13,6 millioner tilbake til forfatterne, noe som gir et beskjedent overskudd. Dalaker eier 75 prosent av aksjene, mens resten eies av styreleder Thomas Mala,.

I 2024 har Northern Stories solgt 62 nye film- og TV-rettigheter, samt en rekke bok- og teateravtaler både nasjonalt og internasjonalt. Blant høydepunktene er Thomas Seeberg Torjussens prisvinnende TV-drama i Cannes og Harald Rosenløw Eegs legedrama for Netflix. På bokfronten har Jørgen Jæger og flere andre forfattere oppnådd betydelige gjennombrudd. Agenturet representerer nå 39 bokforfattere og 17 manusforfattere, og ser optimistisk på fremtiden med en strategi som fokuserer på langsiktig utvikling av forfatterskap.

Powered by Labrador CMS