Notiser

Får fin prisheder: Forfatter Vigdis Hjorth.

Hjorth får pris: – Jeg er overveldet, glad og stolt

– Spesielt fordi jeg alltid har hatt så stor respekt for Sara Danius, sier Vigdis Hjorth, som får Sara Danius Stiftelses Pris.

Publisert Sist oppdatert

Familien opprettet minnefondet i forbindelse med Danius’ bortgang i 2019, og prisen skal gå til kvinnelige pionerer innen essayskriving, kritikk, humanistisk forskning, journalistikk og kunstnerisk virksomhet.

Sara Danius var professor i litteratur og den første kvinnen noensinne som ble valgt til sekretær i Svenska Akademien.

I juryens begrunnelse heter det at Hjorth får prisen for sin banebrytende og storslåtte fortellerstemme som med stil og brodd utfordrer det etablerte, melder Cappelen Damm.

Juryen utgjøres av dramatiker Sara Stridsberg, DN-kritiker Malin Ullgren, litteraturviter og forlegger Daniel Sandström og professor og forfatter Stefan Jonsson.

Prisen deles ut i Stockholm 3. mai.

Tirsdag ble det også klart at Hjorth ikke er å finne på kortlisten til den internasjonale Bookerprisen. Hun var med på langlisten med romanen «Er mor død», fra 2020. Hjorth var den tredje norske forfatteren til å lande en slik nominasjon, etter Jon Fosse og Roy Jacobsen.

Powered by Labrador CMS