KRITIKK

Inn i den evige natten

Hvordan kan man fungere som menneske etter å ha opplevd Utøya-massakren? Kan man fortelle om katastrofen i et språk den fortjener? Det er som å spørre om hvordan man kan skrive poesi etter Auschwitz.

Øystein Skotheim. Pressefoto for forlaget Oktober. Foto; Fartein Rudjord
Øystein Skotheim overlevde terrorangrepet på Utøya 22. juli 2011. Kjære natt er hans første roman. Den handler om hvordan man prøver å leve etter katastrofen
Publisert

Øystein Skotheims debutroman Kjære natt handler om hvordan man prøver å leve etter katastrofen. Og samtidig handler den om hvordan man lever midt i katastrofen. For skuddene lyder fremdeles i jeg-personens hode. Hver natt, og gjerne på dagtid, også. For ham finnes det ingen annen realitet enn terroraksjonen på Utøya.

For å lese denne saken må du være abonnent

Samtiden – nye saker på nett hver dag og 7 papirmagasiner i året. Alle abonnement gir tilgang til alle artikler og e-utgaven.
For å få papirutgaven, velg nett og papir.

Samtiden
Nett og papir
3 mnd

99,- 329,-

KJØP

Samtiden
Nett og papir
12 mnd

1299,-

KJØP

Samtiden
Nett
1 mnd

1,- 90,-

KJØP

Samtiden
Nett
12 mnd

999,-

KJØP

Powered by Labrador CMS